دریاچه ارواح

در نزدیکی نوشهر دریاچه‌ای به نام‌ ارواح  میان درختان جنگل مخفی شده است که یکی از شگفت‌انگیزترین جلوه‌های طبیعت است.
ممرز نام یک نوع درخت پهن‌برگ بومی منطقه است که در این جنگل به فراوانی یافت می شود ارتفاع آن ۱۵ تا ۲۵ متر، تنه ای شیاردار و پوست صاف و مایل به رنگ سبز خاکستری دارد که سالهای سال در دل دریاچه ریشه دارند و به دلیل مجاورت دائم با آب اکنون پوسیده شده اند.


دریاچه ی ممرز یا ملا کلا ، به خاطر قرار گیری در این منطقه به این نام نیز شناخته شده است. اما مشهور ترین نامش، دریاچه ی ارواح می باشد
طول این دریاچه ی زیبا ۷۰ متر و عرض آن ۳۰۰ متر محاسبه  شده است . شما در بازدید از این دریاچه می توانید زیبایی و ترس را در کنار هم تجربه کنید  .این دریاچه یکی از شگفت انگیزترین و زیباترین دریاچه هایی می باشد که شما در طول عمر خود از آن دیدن می فرمایید.
ظاهرمتفاوت این دریاچه موجب شده که نامش به عنوان یکی از میراث ملی طبیعی در این فهرست ملی به ثبت برسد .


آژانس مسافرتی سفرهای دور و نزدیک مجری مستقیم تور دریاچه ارواح با سابقه  طولانی اجرای این تور آمادگی همراهی مسافران  را به طور کامل دارد.
 برای رسیدن به دریاچه ارواح باید از دل جنگل و درختان سر به فلک کشیده عبور کنید . هرچند که در مسیر دسترسی به دریاچه خطر گذر از جنگل و احتمال مواجه با حیوانات وحشی هست ، اما افراد بسیاری به این منطقه امده اند.
مسیر جنگلی تالاب ارواح بسیار ناهموار می باشد و  پستی و بلندی‌های زیادی را دارا می باشد .در نتیجه فقط می‌توان با ماشین‌های کمک‌دار به آن دست یافت. اما نکته مهمی که قابل توجه است این که در ورودی مسیر، نگهبانی حاضر است که به ماشین‌های آفرودی و کمک‌دار اجازه نمیدهد  وارد شوند ، اما گردشگری که از تهران یا دیگر شهرها با ماشین آفرودی به قصد دریاچه ارواح سفر کرده است ، بدون داشتن مجوز از اداره منابع طبیعی شهرستان نوشهر اجازه ورود ندارند.


نگهبان محیط‌بانی گفت اغلب تورهای گردشگری یا تیم‌های چندنفره مجوز میگیرند و تاکنون هیچ ماشین شخصی برای اخذ این مجوز درخواست نداده. گردشگری که فقط با دیدن عکس و فیلم از این تاالاب به سمت شمال کشور حرکت میکند ، اطلاع ندارد که :

با ماشین سواری به دریاچه دست یافت به دلیل جنگلی بودن مسیر، نمی‌توان .
  اجازه ورود به ماشین‌های کمک‌دار از طرف محیط بانی داده نمی شود . ورود ماشین‌های آفرود فقط با اخذ مجوز از اداره منابع طبیعی نوشهر به این مسیر ممکن می باشد
آژانس مسافرتی سفرهای دور و نزدیک با تهیه مجوزهای لازم سفر به دریاچه ارواح  را برای شما سهولت می بخشد.
ترکیب درختان مرده و مه ای که بیشتر اوقات روی دریاچه رو گرفته با صدای حیوانات وحشی منطقه، همگی باعث شده تا لقب دریاچه ارواح را به خود نسبت دهد.
 آب و هوای این منطقه در اکثر اوقات مه آلود است. ترکیب مه و تنه‌های سر از آب بیرون آورده در میان سکوت جنگل لقب دریاچه ارواح را به آن اعطا کرده است
تماشای این دریاچه این احساس را  ایجاد میکند که درختان این دریاچه به صورت برعکس رشد کرده اند و ریشه هایشان از اب بیرون آمده است. این درختان سالهای سال در دریاچه ریشه داشته و به دلیل قرارگیری دائم در آب، در طی گذشت زمان پوسیده‌اند.


بهار، تابستان و اوایل پاییز بهترین زمان برای سفر به دریاچه ارواح میباشد زیرا زیبایی طبیعت در ان زمان بی نظیر و چشم گیر است و هم مشکلی برای دسترسی وجود نخواهد داشت.  از اواخر پاییز تا آخر زمستان به دلیل نامساعد بودن شرایط جاده سفر به دریاچه ارواح خیلی توصیه نمی شود
 دقت کنید که اطراف دریاچه امکاناتی برای خرید نیست. پس آب، غذا و خوراکی‌های لازم را از قبل بخرید.
به دلیل اینکه قسمتی از مسیر را از درون جنگل خواهید گذشت حتما کفش مناسب پیاده‌روی داشته  باشید . به دلیل ارتفاع این منطقه آب و هوایش بیشتر مواقع مه آلود یا بارانی می باشد. حتما با خود پانچو یا بارانی بردارید و اگر نگران گلی شدن کفش‌هایتان هستید یک جفت کفش اضافه با خود همراه داشته  باشید .


همراه داشتن پاوربانک نیز تضمینی برای روشن ماندن گوشی‌تان پس از عکس گرفتن‌های فراوان است. مناظر زیبا و سوژه‌های عکاسی در دریاچه ارواح بسیار است
مهم‌ترین مساله که در سفر به دریاچه ارواح و هر سفر دیگری باید به آن دقت کرد صدمه نزدن به طبیعت و زشت نکردن چهره آن به وسیله زباله می باشد. کار سختی هم نیست فقط باید کیسه زباله با خود همراه داشته  و زباله‌ها را در آن قرار دهید، اما کیسه‌ها را در طبیعت نگذارید .
آژانس مسافرتی سفرهای دور و نزدیک ور دریاچه اروح را به همراه لیدرهای مجرب برگزار میکند.