کویر کاراکال

کویر یکی از مقاصد جذاب برای گردشگران در فصل پاییز به شمار میرود. مقاصد تفریحی کویری بسیار هستند کویر کاراکال در مرکز ایران است و از قدیم زیستگاه یکی از گربه سانان زیبای ایران به نام کاراکال نیز محسوب میشده ، اصلا یکی از دلایل شهرت این کویر وجود این گربه نیز هست. در این کویر شما می توانید از ترکیب رنگ هایی که در آن موجود است به نهایت آرامش دست یابید. کویر منطقه ‌ای اسرارآمیز است که برخلاف ظاهر سخت و خشن آن، از رنگ تا حرکت شن‌های روانش برای بسیاری از گردشگرها جذاب میباشد. کویر کاراکال در یزد به دلیل نزدیکی به روستای صادق آباد به نام کویر صادق آباد هم معروف است


آشنایی با گربه کاراکال
در کویر کاراکال گربه ای به نام کاراکال وجود دارد .همین خود دلیلی نام گذاری این کویر محسوب میشود البته نام امروزی گربه کاراکال «سیاه گوش» با «منگوله‌گوش» می باشد و این حیوان یکی از ۸ گونه گربه سانانی بوده که در ایران وجود دارد، به غیر از ایران این گربه سان در آفریقا هم زندگی میکنند. جالب است بدانید که کاراکال یکی از سنگین ‌ترین و سریع ‌ترین گربه‌ سانان کوچک می باشند و با توجه به مطالعاتی که بر روی ژنتیک آن قرار گرفت. این گربه طلایی آفریقایی و یوزگربه نزدیک ‌ترین خویشاوندانش محسوب میشود. به دلیل قدمت حضور کاراکال در ایران از گذشته، نام این کویر را بخاطر زیستگاه این حیوان به یادش کاراکال نام نهاده اند. عده زیادی کاراکال را با گربه ‌سان دیگری با نام علمی «لینکس» اشتباه میکنند. این دو جانور از لحاظ ظاهری شبیه هستند اما به هیچ وجه یکسان نمی باشند و برای اثبات آن باید بدانید که کاراکال حیوان تک زی و به شدت قلمرو طلب و بیشتر مواقع شب گرد میباشد . کاراکال در مناطق خشک دارای قلمرو وسیعی است، به‌ طور مثال یک کاراکال ۲۷۰ تا ۱۱۱۶ کیلومتر مربع را قلمرو خود می کند وبه کاراکال دیگری اجازه ورود نمی‌ دهد.


معرفی کویر کاراکال در یزد
کویر کاراکال در یزد در دل مرکز ایران قرار دارد. ایرانیان با توجه به هوش بالای این گربه آن را برای شکار حیوانات مختلف بکار می گیرند . پوشش گیاهی این منطقه کویری بسیار ضعیف میباشد و بیشتر گیاه ماسه پسند وجود دارد. از جمله گونه ‌های گیاهی این منطقه می‌ توان بوته‌ های  نسیو به ندرت اسکنبیل را نام برد. در مرز شن ‌زارها و نمک ‌زارهای حاشیه آن هم می ‌‌توان درختچه‌ های گز را مشاهده کرد. از نکات مهم دسترسی به این کویر وجود جاده آسفالت تا خود مقصد بوده که دسترسی آن را برای همه آسان میکند.


از جمله تفریحات جذابی که در این کویر می توانید داشته باشید  شترسواری، سافاری، موتورسواری روی شن های طلایی، غلت خوردن از بالای تپه های شن روان، پیاده روی در نخلستان ها می باشد که هر کدام به تنهایی برای یک برنامه ی سفر بسیار جذاب و هیجان انگیز است. همچنین می توانید در اقامتگاه سنتی که در این کویر هست نیز اقامت داشته باشید و محو آسمان پر ستاره کویری شب شوید. به گردشگرانی که به زیبایی ‌ها و سکوت کویری علاقه مند هستند ، سفر به کویر کاراکال به شدت پیشنهاد میشود مهمترین دستاوردی که گردشگران این مقصد به دست می آورند آرامش و سکوتی میباشد که در این کویر حاکم است. چرا که کویر منبع سکوت و آرامش میباشد. سکوت کویر، آسمان پرستاره شب‌های کویر، دنیای ناشناخته و گاه وهم‌انگیز کویر، تنها بخشی از ویژگی ‌های این سرزمین‌ شنی می باشد. کویر کاراکال در یزد هم به دلیل دوری از مراکز پر سر و صدا مثل شهرهای بزرگ، آرامش و سکوت خاصی وجود دارد.


جاذبه های گردشگری کویر کاراکال در یزد

تماشای نخلستان ها و شب های پرستاره کویری
کویر کاراکال در یزد همانند سایر کویرهای توریستی ایران دارای محیطی مناسب برای تفریحات خاص است، نخلستان و تپه های شنی بسیار زیبایی هستند که می توانید آن ها را ببینید. شب‌ نشینی در آسمان پرستاره کویر و لذت یک چای ذغالی زیر دریای پر ستاره از جمله لذت ‌های خوب شب کویر هستند .کویر کاراکال در یزد دارای حیات وحش جذابی هم می باشدکه فرصت بازدید از پرنده‌ها و حیوانات کویری را برای گردشگران ایجاد میکند.

بازدید از خانه ی وحشی بافقی
دیگر جاذبه ی گردشگری که در مسیر کویر کوراکال در یزد بازدید از خانه ی وحشی بافقی میباشد که از قرن دهم هجری قمری در این منطقه به جای مانده است. این خانه با معماری زیبا و خاصی خود از جمله آثار ملی ایران به شمار می رود که در مسیر رسیدن به این کویر قرار گرفته است. سالانه گردشگران زیادی برای بازدید از خانه ی وحشی بافقی به سمت این کویر میروند

آب انبار و حمام کاکامیر
از دیگر جاذبه هایی کویر کوراکال در یزد آب انبار و حمام کاکامیرمی باشد که از بزرگترین آب انبارهای بافق محسوب می شود. حجم آب این آب انبار ۲۵۰ مترمکعب بوده و با پوشش آجری گنبدی شکل آن بسیار زیبا و باشکوه در عمق چهار متری زمین قرار گرفته است.

قلعه باقرآباد در بافق

در فاصله ی ۲ کیلومتری کویر کوراکال در یزد قلعه ای به نام باقرآباد وجود دارد .این قلعه یکی از دژهای تاریخی یزد میباشد. که به راحتی می توان از بالای آن شن های روان کویر را ببینید. قلعه باقرآباد، دژی متعلق به دوره‌ی قاجار بوده که به دستور عبدالرحیم خان فرزند محمد تقی خان بافقی به منظور پناه گرفتن مردم در برابر خطرات احتمالی و همچنین انبار کردن غلات بر پا شده . قلعه باقرآباد در بافق ۴۵ اتاق و دو برج نگهبانی، ۳ جایگاه برای سنگ اندازها و ۱۰ جایگاه برای تیراندازها دارد که به یک قلعه منحصر به فرد نیز تبدیل گشته است . تپه‌ های شن‌ های روان که با وسعت بیش از ۱۵۰۰ هکتار و ارتفاع بیش از ۵۰ متر در نوع خود رکوردار یکی از بزرگ ‌ترین تپه‌ های شنی ایران می باشند.


مجموعه رفاهی شهید برزگری

یک مجموعه رفاهی به نام شهید برزگری در کنار کویر کاراکال ساخته شده که گردشگران این مقصد می توانند خدمات مناسب و رفاهی خوبی را داشته باشند. این گردشگاه اتاقها و سوئیت های مناسبی را برای گردشگران فراهم میکند همچنین سرویس بهداشتی،‌ حمام و پارکینگ هم از سایر امکانات این مجتمع رفاهی میباشد که علاوه بر آن ها میتوان پرواز با چتر پاراسل، والیبال ساحلی، مکان مناسب برای حمام افتاب، زمین بدمینتون، تورهای ریگ ‌نوردی و رصد آسمان شب را نام برد

دسترسی به کویر کاراکال در یزد

برای این که به کویر کاراکال در یزد برسید ابتدا باید به سمت شهر یزد رفته، سپس جاده کویری را که تقریبا در ۱۰۰ کیلومتری به سمت شهر بافق میباشد را نیز بگذرانید اواسط بلوار شهر بافق باید به سمت چپ بروید و با طی کردن مسافتی حدود ۱۵ کیلومتر تا به روستای صادق آباد که کویر کاراکال در آن است دسترسی پیدا کنید. در حین راهی که به سمت کویر کوراکال حرکت میکنید می توانید بقایای یک قلعه قدیمی را که در حال بازسازی میباشد را ببینید. همچنین در این منطقه نخلستان‌های بزرگی هستند که بازدید از آن‌ها در کنار درختان بی‌شمار انار و پسته لذت بخش می باشد.


نکات مهم برای کویری گردی آب به مقدار کافی همراه داشته باشید چرا که تشنگی اجازه ادامه ی حرکت را از شما می گیرد حتما با مفهوم طوفان شن آشنایی دارید ، پس یکی از لوازمی که باید همراه ببرید شال گردن میباشد  تا بتونید جلوی دهانتان را پوشش دهید. حتی اگر خیلی به خود در رابطه با مسیر اطمینان دارید، اما این لوازم حتما باید در سفر به کویر همراهتان باشد تا اگر گم شدید ، مسیر را بیابید.
نسبت به تعداد روز سفر، کوله یک روزه یا چند روزه همراه ببرید در کوله  لباس هایتان را به صورت لوله شده قرار دهید تا فضای کمتری بگیرد.