جنگل راش

اگر دلتان پیاده روی رؤیایی میخواهد، سفر به جنگل‌های بکر سوادکوه با گذر از جاده‌های جنگلی و عبور میان درختان بلندقامت و متراکم راش تجربه هیجان‌انگیزی می باشد.
می‌توانید با قدم زدن در طبیعت دلگشای این ناحیه، تنفس در هوای لطیف جنگل و شنیدن نغمه‌سرایی پرندگان خوش‌آواز، تمام خستگی ناشی از کار و فعالیت‌های زندگی روزمره را فراموش کنید.


برای دوستداران پاییز، جنگل راش یکی از بهترین مقصدهای گردشگری و طبیعت‌گردی می باشد .در پای درختان سر به فلک کشیده‌ی راش، فرشی به رنگ سرخ و زرد پهن است که تار و پود آن از جنس برگ می باشد . درختان جنگل راش آنقدر بلند قامت‌اند که انگار ستون آسمان هستند. هنگامی که جنگل راش در مه فرو رفته، حالتی راز آلود و خیال‌انگیز دارد؛ سکوتش آنقدر عمیق میباشد که شکستن آن غیرممکن است .راه رفتن در جنگل راش و تنفس هوای بی‌نهایت لطیف آن، انسان را از هر چیز می رهاند ، مگر لذت ِ بودن در طبیعت. چشم‌انداز این جنگل بکر و تاریخی همیشه زیبا بوده، اما در پاییز به معنای واقعی کلمه خیره‌کننده می باشد.


درختان جنگل مرس سی یا جنگل راش، بخشی از جنگل باستانی هیرکانی بوده که عمر آن به دوره ژوراسیک و تا ۴۰ میلیون سال قبل باز می گردد نام باستانی این منطقه هیرکانیا (به معنای سرزمین گرگ‌ها) است و از این رو این جنگل‌ها را جنگل هیرکانی نام گذاری کرده اند. جنگل راش در استان مازندران و در بخش دودانگه شهر ساری و در نزدیکی روستای سنگده قرار گرفته است و یکی از جاذبه‌های بکر طبیعت‌گردی و گردشگری استان به شمار می رود. فاصله‌ی زمانی سنگده تا تهران حدود سه و نیم  ساعت می باشد و فاصله آن با ساری حدود ۱۰۰ کیلومتر است.


مسیر کوهستانی و جنگلی رسیدن به روستای سنگده (درست مانند خود این روستا) زیبا، غنی، باطراوت و بسیار فرح‌بخش می باشد. از روستا تا ابتدای مسیر پیاده‌روی در جنگل راش، جاده خاکی بوده که می‌توان برای پیمودن آن با ماشین‌های محلی رفت . در مسیر پیاده‌روی، درختان بلند قامت راش را مشاهده میکنید که با آرایشی خاص در کنار یکدیگر قرار گرفته اند، زمین پر از برگ‌های سرخ و زرد می باشد و پاییز منظره‌ای هزار و یک رنگ پیش چشمانتان ایجاد میکندکه از فرط زیبایی وصف ناپذیر است.


در نزدیکی جنگل راش، با درختانی که ارتفاع آنها حدودا ۴۰ متر است، جاذبه‌های طبیعت‌گردی دیگری نیز هست که در بین آن‌ها می‌توان دریاچه شورمست، جنگل ارفع ده و سایت ستاره‌نگری آلاشت نام برد
جنگل راش پوشیده از درخت‌های انبوه و مقاوم می باشد که دارای چوب بسیار باارزشی است. در جنگل طبیعی معمولا درختان کوچک و بزرگ و تنومند به‌طور نامنظم و همچنین علف‌های خودرو بسیار هستند. جنگل مجموعه‌ای از درختان، درختچه‌ها، پوشش گیاهی، جانوران و میکروارگانیسم‌ها (قارچ‌ها، باکتری‌ها و ویروس‌ها) می باشد که به همراه عوامل طبیعی غیرحیاتی مانند خاک، آب، دما، باد و... محیط و رویشگاه و زیستگاه مشخص و معلومی را ایجاد کرده اند.


درخت راش
چوب راش را که در جنگل‌های ایران به وفور وجود دارد در موارد مختلف از جمله برای ساختمان، منازل روستایی و ساخت بسیاری از چیزهای دیگر به کار میرود..
درخت راش در جلگه تقریبا نایاب بوده ، اما در جنگل راش و در بلندی‌های کوهستان‌ها فراوان می باشد. در گیلان و مازندران در ارتفاع بیش از دو هزار متر از سطح دریا جنگل‌های خالص وجود دارند راش درختی می باشد سایه‌پسند و از این‌ رو دارای شاخ و برگ فراوانی است.


نهال جوان در مقابل سرمای شدید آسیب پذیر است و به‌ویژه سرمای بهاره برگ‌های آن را از بین می برد ، گرمای زیاد نیز برای آن زیان‌بخش می باشد. در نقاط سرد خوب رشد نکرده ، ولی در جاهای گرم تا اندازه‌ای بهتر جست می نماید. درخت راش دارای ریشه‌های سطحی بوده و برای جنگل‌های خاک‌های کم ضخامت و آهکی مناسب می باشد
در جنگل‌های انبوه از شصت تا هشتاد سالگی، ولی در فضای باز از ۴۰ تا ۵۰ سالگی میوه میدهد. در خاک‌های خوب هر ۵ یا ۶ سال یک‌بار و در آب‌وهوای ناسازگار هر ۱۵ سال یک‌بار بار می‌دهد. میوه‌اش دارای ۵ تا ۷ درصد روغن می باشد. ارتفاع خیلی زیاد  آن ۳۵ متر و قطرش یک متر و نیم می شود
عمر درخت‌های راش ۲۰۰ تا ۲۵۰ سال می باشد. چوب آن برای ساختن در و پنجره و تراورس راه‌آهن و میز و صندلی و مبل و صندوق و غیره استفاده میشود مصرف آن بیش از دیگر چوب‌ها می باشد. از سلولز آن پارچه‌های ابریشمی لطیف و خوب تولید می شود. زغال و هیزم آن نیز مرغوب می باشد
مسیر دسترسی به جنگل راش
از تهران وارد جاده فیروزکوه شده با عبور از فیروز کوه به سوی ورسک، ارفع ده و شورمست رفته . بعد از شهرک صنعتی شورمست و قبل از پمپ بنزین یک خروجی در سمت راست شما قرار گرفته که باید وارد آن شده مسیر را ادامه دهید و با عبور از لمرز به فلورد دست می یابید. در ابتدای جاده خانقاه پی یا خنوا باید به سمت چپ رفته. مسیر اصلی را ادامه داده بعد از قهوه‌خانه رنجبر به وزملا و سنگده دسترسی پیدا می کنید.


بهترین فصل برای بازدید از جنگل راش
از اواخر فروردین تا اوایل دی زمان مناسب برای سفر به این جنگل سر به فلک کشیده می باشد. برگ‌ریزان درختان راش به‌ویژه در پاییز زیبایی خاصی به این جنگل داده. در زمستان دسترسی کمی سخت است و به تجهیزات نیاز دارید
تفریحات در جنگل راش سوادکوه
جنگل راش سوادکوه که محل رشد یکی از گونه های کمیاب درختان به نام راش است، شما را محو زیبایی خود می کند، به گونه ای که قدم زدن در میان این جنگل، آرامش خاصی را برای برایتان به همراه می آورد.رود خانه ای نیز از میان این جنگل عبور میکند که علاوه بر اینکه زیبایی ها و طراوت فضا را دو برابر کرده صدای گذر آب نیز آرامش بسیار ویژه ای را برای شما به ارمغان می آورد و کمک می کند تا تمام خستگی شما را از بین ببرد. علاوه بر این رودخانه، آبشار زیبایی به نام اوبن در دل جنگل قرار گرفته که با حرکت بیشتر در جنگل و به گوش رسیدن صدای ریزش آب، خبر از نزدیک شدن به این آبشار می دهد که از چشمه های طبیعی بالا دست خود سرچشمه گرفته و پس از سرازیر شدن در میان جنگل، در نهایت به رود تجن می پیوندد.

درختان سر به فلک کشیده از یک طرف و رقص آب در میان جنگل و ریزش آب از آبشار از طرف دیگر موجب این شده که  هر طرف چشم کار میکند، سوژه ای برای ثبت تصویر با دوربین عکاسی یافته شود
آژانس مسافرتی سفرهای دور و نزدیک مجری مستقیم تور جنگل راش با سابقه طولانی و لیدرهای مجرب آماده
همراهی مسافران را به طور کامل دارا می باشد