کویر ابوزید آباد

کویر ابوزیدآباد یکی از بهترین کویرهای ایران برای علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی محسوب می شود که دیدنی‌های تاریخی اسرارآمیزی همچون شهر زیرزمینی اویی را در دل خود دارد.


کویر ابوزیدآباد بخشی از بیابان بزرگ بند ریگ در شمال ابوزید آباد و شمال شرقی کاشان می باشد . ابوزید نیز مثل هر تکه‌ی دیگر از کویر، اوج زیبایی خود را در سکوت عمیق، لابه‌لای تپه‌های شنی  داغ  روانش و چشم‌اندازهای وسیع و بی‌نظیرش مخفی کرده. در سفر به کویر ابوزیدآباد می‌توانید آرامش  بودن در کویر و تجربه راه رفتن بر تپه‌های شنی را بچشید و علاوه بر آن از کاروانسرای صفوی (که به دلیل موقعیتش در گذشته اهمیت بسیاری داشته)، آب‌انبار و شهر زیرزمینی اویی دیدن فرمایید.

برای رفتن به این کویر، می‌توانید از طریق تور کاشان در سریع‌ترین زمان سفر خود را برنامه‌ریزی کنید و از کاشان به کویر ابویزیدآباد بروید  یا با تور کویر گردی آژانس مسافرتی سفرهای دور و نزدیک ، این سفر لذت بخش را تجربه کنید.
برای طبیعت‌گردی در کویر ابوزید فرصت یک روزه کافی است، اما اگر فرصت کافی دارید، می‌توانید از خانه‌های تاریخی منطقه دیدن فرمایید یا از روستای تاریخی ابیانه و جاذبه‌هایی دیگر مانند قلعه کرشاهی و کوه یخاب نیز بازدید کنید.


کویر ابوزیدآباد در کنار دیگر جاذبه‌های کویری ایران، مانند کویر مرنجاب و کویر مصر از محبوب‌ترین مقصدهای کویری برای گردشگران علاقه‌مندان به این نوع جاذبه‌ها می باشد. ابوزیدآباد پایتخت گویش‌های کهن ایران بوده و گویش بیذوی و همچنین فرهنگ مردمان این منطقه، جز مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری آن به شمار میرود .از جاذبه‌های گردشگری در نزدیکی آن می‌توان قلعه کرشاهی، آب‌انبار صفوی، شهر زیرزمینی اویی و شهر تاریخی نوش‌آباد (که به روایتی پایتخت انوشیروان ساسانی بوده است) نام برد. همچنین روستای ابیانه که از برترین جاذبه‌های گردشگری روستایی در ایران است و سالانه پذیرای هزاران گردشگر داخلی و خارجی می باشد، در حدود ۳۵ کیلومتری جنوب ابوزیدآباد واقع شده است
جاذبه‌های دیدنی منطقه کویری ابوزیدآباد این منطقه بیشتر در شمال آن و در امتداد جاده خاکی به طول ۲۵ کیلومتر قرار گرفته. در فاصله‌ی حدود هشت کیلومتری شهر تپه شن‌های روان دیده میشوند، ولی برای رفتن به تپه‌های بزرگ‌تر و زیباتر باید از مسیر کویر و کنارگذر دریاچه نمک چال عروس را  عبور کنید
شهر زیرزمینی

اوئی با نحوه تهویه منحصربه‌فردش زیر سطح شهر نوش‌آباد واقع شده و به روایتی قدیمی‌ترین شهر زیرزمینی دنیا به شمار می رودکه تاریخ آن به قبل از اسلام و احتمالا اوایل دوران ساسانی باز میگردد. اویی که کاملا به صورت دست‌کن احداث شده به دلیل نقشی که در حفظ جان مردم و دفاع از شهر در مواقع خطر ایفا میکرده به وسعت چندین هزار مترمربع و زیر بافت قدیمی نوش‌آباد واقع شده تا سطح امروزی آن نیز کشیده
برای اقامت شبانه در این کویر، می‌توانید در کاروانسرای صفوی کویر ابوزیدآباد بمانید  یا در مراکز اقامتی کاشان و آران‌وبیدگل و یا زائر سرای امامزاده آقا علی عباس (ع) اقامت کنید. به دلیل دسترسی سخت‌تر نسبت به منطقه مرنجاب این منطقه بکر بوده. از این رو حیات‌وحش این منطقه از امنیت نسبتا بهتری نسبت به منطقه مرنجاب برخوردار می باشد. پوشش جانوری منطقه شامل : شاهین، عقاب، خرگوش، روباه شنی، گربه شنی، شغال، گرگ، جرد، هوبره انواع آگاما و مار، لاسرتای مرنجابی، پامسواکی می شود.

به خاطر داشته باشید نوسان دما در کویر در طول شبانه‌روز بسیار زیاد بوده و بهترین زمان برای طبیعت‌گردی در کویر ابتدای روز (هنگام صبح) و انتهای روز، پیش از غروب آفتاب می باشد. سعی کنید در اواسط روز کویرپیمایی نکنید، زیر آفتاب نمانید و بیشتر تماشا کنید؛ چرا که در این وقت از روز بدن به سرعت آب خود را از دست می دهد و احساس ضعف خواهید داشت
حتی اگر برنامه کویرگردی شما یک روزه می باشد، برنامه سفر، نقشه مقصد و در صورت امکان مسیر کویرپیمایی خود را با دوستانتان در میان بگذارید ، زمان برگشت خود را به آن‌ها اطلاع دهید.
مسیر دسترسی به کویر  ابوزیدآباد و شهر زیرزمینی اویی

برای سفر به کویر ابوزیدآباد از تهران باید حدود چهار ساعت رانندگی کنید مسیر دسترسی از اتوبان تهران-قم شروع شده . با عبور از قم و با ادامه راه در آزادراه امیرکبیر یا جاده قم-کاشان وارد شهر کاشان شده. در کاشان وارد بلوارد قطب راوندی می شوید و با ادامه مسیر در بلوار ملاصدرا به دو راهی در سمت چپتان که رسیدید به سمت چپ بروید تا با ادامه مسیر به ابوزیدآباد دست یابید.