شهر ماسال‎

ماسال شهری است واقع شده در استان گیلان که کوه های تالش در نزدیکی آن قرار دارند. درمورد معنیِ کلمه‌ی ماسال باید گفت که این کلمه، به معنی کوه وار یا کنار کوه یا دارای کوه است.
این شهر همینطور در گذشته رودکنار نام داشت.
شنبه بازاری در این شهر وجود داشت که موجب رشد آن شد و به ماسال امروزی تبدیل شد.
 
 
ییلاق های ماسال :
۱.‌ ییلاق اولسبلنگاه
ییلاق اولسبلنگاه از ییلاقات میان کوهی و پر جمعیت و دارای ساختمان های مسکونی زیادبا اسکلت چوبی می باشد که اغلب ساکنین آن از شهروندان ماسال می باشند که برای استراحت و گذراندن فصل گرما در آنجا زندگی می کنند.
 
 
۲.‌ ییلاق واشیار 
در کوه های سر سبز ماسال ییلاق واشیار قرار دارد و یکی از معروف ترین جاهای دیدنی این ییلاق، آبشار آن است. آبشار واشیار یک مکان زیبا و خنک برای روزهای گرم تابستان است. عمق آبشار یک متر است و حتما لباس و کفش مناسب برای رفتن به این آبشار همراه داشته باشید.
 
 
۳. ییلاق سوچاله
خانه های رنگارنگ و نهایتا دو طبقه از جمله زیبایی های ییلاق سوچاله است. دیدن غروب آفتاب در این ییلاق یکی از پدیده های بی نظیر طبیعت ماسال است. بهترین زمان سفر به ای ییلاق اواخر بهار و فصل تابستان است که البته شلوغ ترین زمان آن هم هست. مناظر بکر و دیدنی این منطقه و مه ای که گل دره اطراف را پوشانده است، باعث جذب گردشگران زیادی شده است. این ییلاق در ۲۵ کیلومتری جنوب ماسال و در فاصله ۱۸۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. قدم زدن عصرگاهی در این ییلاق تجربه ای ماندگار در ذهن تان به جا خواهد گذاشت. سوچاله در زبان محلی به معنای محلی است که گیاه گلپر و خنجری در آن می روید.
 
 
۴. ییلاق شنبه ره
یک ییلاق سرسبز در کنار کوه که بومی های محل در آن جا به دامپروری مشغول اند. در این مکان به راحتی می توانید کلبه چوبی اجاره کنید و شب را آن جا بگذرانید.
این تنها بخشی از ییلاق های بیشمارِ موجود در شهر ماسال میباشد. شما میتوانید بهمراه آژانس سفرهای دور و نزدیک، از دیدانی‌های خاص و منحصر بفردِ شهر ماسال دیدن کنید و ۳ روزِ تکرار نشدنی را در ماسال سپری کنید.